KATEDRA ZA PROCESNU TEHNIKU neguje tradiciju uspešnog rada još od svog osnivanja 1977. godine. Aktivno sarađuje sa drugim katedrama i departmanima Fakulteta tehničkih nauka, a zajedno sa Katedrom za toplotnu tehniku je tokom decenija svog postojanja realizovala studijske programe iz oblasti toplotne i procesne tehnike. Kvalitetan naučno-istraživački rad, brojni projekti i studije, kao i dugogodišnja uspešna saradnja sa privredom su od osnivanja odlikovali samu Katedru, kao i zaposlene na njoj.

Članovi katedre su učestvovali u projektima iz različitih oblasti. Zabeleženi su značajni rezultati u različitim industrijskim oblastima (u različitim oblastima energetike-termoelektranama i toplanama, kao i na projektima primene obnovljivih izvora energije-biomase, solarne i geotermalne energije; zatim u različitim granama prehrambene industrije- u šećeranama, mlekarama i pivarama; u naftnoj i hemijskoj industriji; poljoprivredi; građevinskoj industriji; metalurgiji; kao i drvnoj i metaloprerađivačkoj industriji). Studenti koji se opredele za studijsku grupu Toplotna i procesna tehnika u okviru studijskog programa Energetika i procesna tehnika, imaće u okviru odabranih predmeta mogućnost upoznavanja sa primenom znanja iz Procesnog inženjerstva u konkretnim uslovima. Obrazovni kadar ovog profila je neophodan za dalji privredni razvoj zemlje, a sve prethodno navedene oblasti delatnosti predstavljaju samo neke od primera gde naši studenti mogu da primene svoje znanje.

Šef Katedre je vanr. prof. dr Damir Đaković
Sekretar Katedre je Nikola Milivojević