DEPT i ČET na Regionalnoj biznis energetskoj konferenciji SEE ENERGY 2024
Dana 23. i 24.10.2024. godine održana je Regionalna biznis energetska konferencija SEE ENERGY 2024 pod nazivom: “Energetska tranzicija danas: Izazovi, rešenja i budući trendovi za održivu budućnost.”, koju su ove godine posetili studenti studijskog programa Čiste energetske tehnologije i članovi Departmana za energetiku i procesnu tehniku. Posebno lep momenat ove posete je to što je moderator jednog od panela bila članica Departmana za energetiku i procesnu tehniku, prof. dr Branka Gvozdenac Urošević.
U toku svečanog otvaranja, publiku su najpre pozdravile Nataša Rubežić i Jelena Bunčić ispred Nacionalne asocijacije za biomasu “SERBIO“, koja je ujedno i organizatori konferencije. Nakon toga usledilo je obraćanje Vanje Petković, članice Gradskog veća za ekologiju, zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Grada Novog Sada i Maje Vukadinović, pomoćnice ministarke rudarstva i energetike za energetsku efikasnost i klimatske promene, a konferenciju je zvanično otvorio dr Nenad Ivanišević, pokrajinski sekretar iz Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, AP Vojvodine. Tokom izlaganja govornici su se osvrnuli na ključne ciljeve i izazove na putu ka dekarbonizaciji našeg društva, kao i na mnoge zelene projekte koje institucije na svim nivoima već sprovode ili planiraju.
Prvog dana konferencije studenti su imali priliku da prisustvuju na tri različita panela i jednoj zanimljivoj radionici, da čuju nešto više o različitim aspektima koji mogu da doprinesu poboljšanju energetske efikasnosti i zaštiti životne sredine kao što su upravljanje otpadom u smislu cirkularne ekonomije; korišćenje otpada kao goriva, odnosno sirovine za sagorevanje; upotreba biomase za proizvodnju toplotne energije; ESCO model finansiranja kao prilika za ulaganje u zelene projekte, ali i novi mehanizam koji Evropska unija uvodi radi sprečavanja curenja ugljenika (CBAM), a koji podrazumeva naplatu ugrađenih emisija CO2 u proizvodima koji se uvoze u EU, gde spadaju i proizvodi proizvedeni u Repulici Srbiji.
Drugog dana konferencije, usledilo je još četiri panela sa različitim zanimljivim temama, kao što su ESG principi, tehnologije skladištenja električne energije u baterijama koje se primenjuju u električnim vozilima i kao skladišta u elektroenergetskim sistemima, kao i panel na temu “Solar, nuklearna energija, zeleni vodonik i biomasa: Sirovine za čistu energiju” čiji je moderator bila članica DEPT-a, prof. dr Branka Gvozdenac Urošević. Panelisti, koji su stručnjaci iz ovih veoma različitih oblasti su najpre predstavili tehnologije kojima se bave, a onda i diskutovali o tome kako svaka od navedenih tehnologija može igrati ulogu u energetskoj tranziciji u Republici Srbiji, na putu ka ispunjavanju svih ciljeva koji se tiču smanjenja emisija gasova staklene bašte i ublaživanja efekata klimatskih promena.
Zahvaljujemo se Nacionalnoj asocijaciji za biomasu SERBIO na pozivu!